Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie

Roksana Svekla fortepian 

Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie
Marta Kluczyńska dyrygent 

Szymanowski Young Power
Piotr Kostrzewa kierownik artystyczny / dyrygent  

Oksana Svekla fortepian
Urodziła się na Białorusi w Grodnie. W 2002 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne przy Białoruskiej Akademii Muzyki.

Podczas nauki na Białorusi brała udział w wielu regionalnych i ogólnokrajowych konkursach, gdzie zdobywała nagrody i wyróżnienia, a także w kursach mistrzowskich prowadzonych na Białorusi jak i również w Polsce (w 2001 roku warsztaty pianistyczne w Gdańsku pod kierunkiem prof. Ewy Pobłockiej).

W 2002 roku jako stypendystka Rządu Polskiego rozpoczęła studia na AMFC w Warszawie w klasie fortepianu prof. B. Kawalli (dyplom z wyróżnieniem 2007) i kameralistyki w klasach prof. J. Marchwińskiego i prof. M. Paderewskiego (dyplom z wyróżnieniem 2006). W latach 2008-2010 kontynuowała swoją edukację na Universitat für Musik ind darstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu prof. M. Hughesa.

Brała udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich i konkursach, gdzie zdobywała nagrody i wyróżnienia : w 2004 roku została laureatem I nagrody na międzynarodowym konkursie muzycznym „Muzyka be Sienu” w Druskiennikach na Litwie, w 2010 roku zdobyła wyróżnienie na międzynarodowym konkursie muzyki kameralnej im. S. Vainiunasa w Wilnie (Litwa), w 2013 roku została laureatką I nagrody na międzynarodowym konkursie pianistycznym „Citta di Rochetta” oraz laureatką I nagrody na międzynarodowym konkursie muzycznym „Citta di Crotone” we Włoszech. W 2014 roku zdobyła I nagrodę zarówno w kategorii muzyki współczesnej jak i w kategorii muzyki kameralnej na międzynarodowym konkursie muzycznym „Citta di Treviso” (Włochy).

Szkoliła swoje umiejętności pianistyczne na kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych profesorów , m.in. J. G. Jiraceka, J. Polyzoidesa, M. Katsya-Ono, K. Kennera, J. O’Connora, M. Hughesa.

Oksana Svekla jest stypendystką Rządu Polskiego, Lions Club Warszawa i Instytutu Austriackiego. W 2008 roku otrzymała stypendium Rządu Austriackiego na studia podyplomowe w Wiedniu. W 2011 roku została stypendystka Solti Foundation.

Jako solistka i kameralistka występowała m.in. w ramach Festiwalu Pianistycznego „Floralia Muzyczne” w Powsinie, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, Sali Koncertowej AMFC, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Filharmonii Białostockiej, Filharmonii Narodowej w Warszawie, a także na Białorusi (Filharmonia Narodowa w Mińsku) w Niemczech (Bremen, Stuttgart, Karlsruhe), Austrii (PAN, Hofburgkapelle w Wiedniu) oraz Włoszech i Szwajcarii. Stale współpracuje również z grupą artystyczną „Passion Artists” Wiedeń.

Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie
Źródeł jej bogatej tradycji trzeba szukać w latach 50-tych XX w., kiedy to w ówczesnym Liceum Muzycznym orkiestrę prowadził wybitny dyrygent i kompozytor, Feliks Rybicki. W następnych dziesięcioleciach za pulpitem dyrygenckim stawali znakomici dyrygenci, a w kronikach szkolnych odnajdujemy informacje o wielu sukcesach orkiestry i znakomitych wykonaniach dzieł symfonicznych.

W latach 1989-1996 Szkoła współpracowała z Helmholz Gymnasium z Karlsruhe (Niemcy). Orkiestra prowadzona przez polskich i niemieckich dyrygentów i ze znakomitymi solistami wykonywała w tym czasie m.in. I Symfonię L. van Beethovena, „Noc na Łysej Górze” M. Musorgskiego, Mszę G-dur i VII Symfonię
F. Schuberta, „Ave Verum” W.A. Mozarta i wreszcie kilkakrotnie – Oratorium „Stworzenie Świata” J. Haydna (z udziałem 140-osobowego chóru z Niemiec). Koncerty odbywały się w wielu miastach Polski i Niemiec. W tych latach dyrygentami byli K. Lewandowski, A. Borzym, A. Affeltowicz i M. Nałęcz-Niesiołowski. W 1998 r. batutę szkolnej orkiestry symfonicznej przejął R. Silva i prowadził ją aż do 2005 r.. W tym czasie w programach koncertowych znalazły się m.in. dzieła A. Borodina, M. Musorgskiego, G. Bizeta, a także uwertury i symfonie klasyków wiedeńskich. Z R. Silvą współpracowali także dyrygenci młodszego pokolenia, dziś uznani artyści, m.in. Ł. Borowicz i E. Strusińska.
W następnych latach orkiestrę prowadzili m.in. T. Wojciechowski i A. Straszyński. W 2009 roku dyrygentem szkolnej orkiestry symfonicznej został M. Niesiołowski. Dyrygował wieloma koncertami, wykonując m.in. Suitę orkiestrową „Maskarada” M. Musorgskiego, Suitę z „West Side Story” L. Bernsteina, Suitę z opery „Carmen” G. Bizeta, Suitę „Skrzypek na dachu” J. Bocka, muzykę do baletu „Jezioro łabędzie” P. Czajkowskiego.
Szczególne miejsce w tradycji szkolnej mają koncerty charytatywne na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (w ostatnich latach grane pod hasłem „Symfonia serc”), podczas których to właśnie orkiestra ma pierwszoplanową rolę, wykonując dzieła symfoniczne i towarzysząc solistom, wyłonionym w konkursowych przesłuchaniach z grona dyplomantów i laureatów konkursów. Koncerty te mają już ponad 20-letnią historię.
Szkolne koncerty symfoniczne odbywają się na prestiżowych estradach koncertowych: w Filharmonii Narodowej, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i w Sali Koncertowej UMFC.

Orkiestra symfoniczna spełnia pierwszorzędną rolę w edukacji młodych artystów, przygotowując ich do zawodu muzyka, ucząc współodpowiedzialności za wykonywane dzieło i dając radość zespołowego muzykowania pod okiem wybitnych artystów – dyrygentów. 

Marta Kluczyńska dyrygent
Marta Kluczyńska ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. M. Pijarowskiego oraz w klasie fortepianu prof. E. Karaś-Krasztel. Umiejętności doskonaliła także na mistrzowskich kursach dyrygenckich, m.in. u C. Mettersa, G. Chmury i J. Salwarowskiego. Uczestniczyła w warsztatach European Network of Opera Academies w Wlk. Brytanii i Francji.

W sezonie artystycznym 2008/09 związała się z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, gdzie zadebiutowała w wieku 24 lat, prowadząc spektakl W krainie czarodziejskiego fletu. Była kierownikiem muzycznym prawykonań opery dla głosów i rąk J. Szmytki i Transcryptum W. Blecharza. Jako asystent współpracowała m.in. z V. Gergievem, M. Minkowskim, J. Kaspszykiem i G. Chmurą. Była asystentem dyrygenta podczas produkcji opery Tannhäuser w Teatro Municipal de Santiago (Chile).

W kręgu jej zainteresowań znajduje się również muzyka symfoniczna. Występowała m.in. z NOSPR, Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Łódzką i Świętokrzyską, z Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie, Orkiestrą Symfoniczną UMFC oraz Orkiestrą Symfoniczną Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego UMFC w Białymstoku.

Na Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego (2011) otrzymała nagrodę dla najlepszego polskiego uczestnika. Na UMFC prowadzi zajęcia ze studentami, przygotowując spektakle operowe (Sen nocy letniej B. Brittena na Scenie Kameralnej Opery Narodowej, Napój miłosny G. Donizettiego w Warszawskiej Operze Kameralnej). Orkiestrę ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie prowadzi od 2013 roku.

Szymanowski Young Power

trąbki
Marek Petykiewicz
Jerzy Swianiewicz
Alan Turonek
Bartosz Szymański

puzony
Ernest Chudzik
Karol Chudzik

saksofony
Adrian Jusiński
Karol Denkiewicz
Maurycy Hartman
Rafał Reniewicz
Radosław Rychta

bas
Jan Zygmunt

perkusja
Michał Bator

fortepian
Piotr Bajak

kierownik artystyczny / dyrygent
Piotr Kostrzewa

Szymanowski Young Power powstał przy ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie jako bezpośredni spadkobierca Szymanowski Big band znany już dziś wielu słuchaczom działający w latach 2007-2013 .

Szymanowski Young Power big band został powołany do życia we wrześniu 2013 roku a na czele zespołu stanął prof. Piotra Kostrzewa zostając jego opiekunem artystycznym.

Swój wielce udany debiut miał na koncercie świątecznym w szkole w grudniu 2013 roku. Big band od razu przypadł do gustu publiczności swoja świeżością, z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonując ciekawy program artystyczny.

15.01.2014 na zaproszenie Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie big band wykonał swój pierwszy poważny koncert porywając publiczność zgromadzoną na Sali.

Big band tworzą bardzo młodzi uczniowie szkoły w wieku od 13 do 18 lat

Repertuar zespołu stanowią kompozycje złotej ery swingu, jazzu tradycyjnego oraz przeboje muzyki filmowej.

Koncerty są ułożone tak, aby każdy słuchacz mógł znaleźć coś dla siebie.

W maju 2014 roku na zaproszenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymanowski Young Power wystąpił na specjalnym koncercie na dziedzińcu Ministerstwa z okazji Nocy Muzeów.

Skład big bandu to – 4 trąbki, 2 puzony, 5 saksofonów, gitara basowa, fortepian, perkusja. Koncert przeplatany jest komentarzami na temat wykonywanych kompozycji, ich autorach oraz muzyce big bandowej.

Piotr Kostrzewa kierownik artystyczny / dyrygent
Absolwent ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w klasie Henryka Mikołajczyka i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie Prof. Edwarda Iwickiego.

Od 1993 roku jest kotlistą Orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą koncertuje w kraju i za granicą w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, pod kierunkiem najwybitniejszych dyrygentów, wykonując bogaty repertuar symfoniczny i kameralny. Do dnia dzisiejszego nagrał z Orkiestrą Sinfonia Varsovia ponad 100 płyt z wybitnymi solistami i dyrygentami dla światowych wytwórni fonograficznych.
Od 2007 roku jest prezesem Fundacji Sinfonia Varsovia.

W ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego jest nauczycielem w klasie perkusji a w 2007 roku był współzałożycielem znanego młodzieżowego zespołu Szymanowski Big band odnosząc z nim spektakularne sukcesy artystyczne.

W roku 2012 został zaproszony do objęcia kierownictwa artystycznego big bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

We wrześniu 2013 powołał do artystycznego życia Szymanowski Young Power młodzieżowy big band przy ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2014 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl