Big Band Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
Big band UMFC został powołany w 2006 roku z inicjatywy prof. Bogumiła Gadawskiego kierownika katedry instrumentów dętych oraz dziekana prof. Błażeja Sroczyńskiego.
W latach 2006-2012 opiekę artystyczną zespołu sprawował wybitny muzyk – flecista, saksofonista i aranżer dr. Ryszard Borowski .Pod jego kierownictwem Big band zagrał wiele koncertów na Uniwersytecie oraz w innych salach koncertowych, prezentując bogaty repertuar muzyki jazzowej, rozrywkowej oraz transkrypcje muzyki klasycznej.
W koncertach Big bandu występowali często czołowi polscy muzycy jazzowi m.in. Krzesimir Dębski, Krzysztof Herdzin, Atom String Quartet, Cezary Konrad, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski oraz muzycy młodego pokolenia m.in. Mateusz Smoczyński, Nika Lubowicz.
Zespół ma na swoim koncie również nagrody oraz wyróżnienia na festiwalach i przeglądach big bandów m.in. Bydgoszcz Big Band Festiwal w 2007 i 2008 roku. Obecnie członkowie big bandu UMFC to studenci wszystkich wydziałów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Od października 2012 roku kierownikiem artystycznym big bandu jest mgr Piotr Kostrzewa muzyk – kotlista Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz współzałożyciel i opiekun artystyczny Szymanowski Big band Warsaw.
W styczniu 2014 roku na zaproszenie dyrektora artystycznego Rene Martina zespół wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu La Folle Journee w Nantes/Francja oraz dostał propozycję udziału w polskiej edycji tego festiwalu.
W 2014 roku Big band Uniwersytetu nagrał dwie płyty, jedną w Nantes – L’ histoire du big band, a w czerwcu w studiu S1 UMFC – Classic on Jazz, z muzyką klasyczną w aranżacjach big bandowych.
Piotr Kostrzewa kierownik artystyczny
W 1985 roku ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie perkusji prof. Henryka Mikołajczyka. W tym samym roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentów Orkiestrowych, gdzie kontynuował naukę gry na perkusji u prof. Edwarda Iwickiego i wykł. Henryka Mikołajczyka. Dyplom uzyskał w roku 1989.
Działalność artystyczną rozpoczął już w czasie studiów. W latach 1989-91 współpracował z orkiestrą Teatru Wielkiego pod dyrekcją Roberta Satanowskiego, biorąc udział w wielu produkcjach operowych oraz tournée zagranicznych. Równocześnie wielokrotnie zapraszany był do współpracy z orkiestrami Filharmonii Narodowej i Polskiego Radia.
Był kotlistą i inspektorem orkiestry „Camerata Akademia” działającej przy AMFC od roku 1990. Zapraszany był do współpracy jako kotlista i perkusista do wielu orkiestr działających sezonowo.
Miał okazję do zaprezentowania się jako muzyk-kameralista na festiwalach „Warszawska Jesień” i „Forum Młodych Kompozytorów” oraz w formacjach perkusyjnych m.in.: Warszawskiej Grupie Perkusyjnej i Young Percussion Studio.
Ważne miejsce w jego drodze artystycznej stanowiła praca w teatrach dramatycznych. W latach 1985-93 był współpracownikiem teatrów: Dramatycznego, Studio, Ateneum, Współczesnego, Rampa, Prezentacje, Małego, Komedia. Brał udział w wielu spektaklach z czołówką polskich aktorów. Praca ta pozwoliła mu na zdobycie doświadczenia w innym gatunku sztuki, co pozwoliło mu wykorzystać jako muzyk orkiestrowy.
Oprócz muzyki symfonicznej i kameralnej grał również jazz i muzykę rozrywkową i uczestniczył w wielu tournée, koncertach i sesjach nagraniowych czołówki polskich wykonawców tych gatunków muzyki.
Prowadzi również działalność pedagogoczną; wykładał w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (2006–2009) oraz prowadzi klasę perkusji w Zespole Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie (w latach 1990-1993 oraz ponownie od roku 2004).
W 1993 roku dyrektor Franciszek Wybrańczyk zaprosił go do stałej współpracy w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Od tego czasu jest etatowym kotlistą i perkusistą tego zespołu.
Przez lata pracy zagrał ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą, wykonując niezwykle bogaty repertuar symfoniczny i kameralny występując w najbardziej znanych salach świata: Carnegie Hall, Theatre de Champs-Elysees, Barbician Centre, Teatro Colon, Sydney Opera, Suntory Hall .
W jego dorobku znajduje się ok. 60 płyt nagranych z orkiestra Sinfonia Varsovia dla światowych wytwórni fonograficznych, m.in. komplet symfonii Beethovena i Schuberta, uwertury Rossiniego i Mozarta pod dyrekcją Lorda Yehudi Menuhina.
Dzięki pracy w orkiestrze Sinfonia Varsovia miał okazję współpracować z wielkimi dyrygentami i solistami: Yehudi Menuhin, Witold Lutosławski, Jacek Kaspszyk, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Jean Pierre Rampal, Mścisław Rostropowicz, Jerzy Semkow, Martha Argerich, James Galway, Nigel Kennedy, Anne-Sophie Mutter, Nelson Freire, Shlomo Mintz.
W 2000 roku współtworzył Fundację Sinfonia Varsovia. Od roku 2003 był wiceprezesem, a od 2007 – prezesem tejże fundacji, zajmującej się m.in. promocją orkiestry i organizacją jej koncertów.
W 2007 roku był współzałożycielem znanego młodzieżowego zespołu Szymanowski Big band odnosząc z nim spektakularne sukcesy artystyczne.
W roku 2012 został zaproszony do objęcia kierownictwa artystycznego big bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
We wrześniu 2013 powołał do artystycznego życia Szymanowski Young Power młodzieżowy big band przy ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.