Amerykańska siła przyciągania!
W niedzielę 28 września, w późnych godzinach wieczornych, zakończyły się tegoroczne Szalone Dni Muzyki! Festiwal odbywa się w Polsce od 2010 roku i z każdą kolejną edycją przyciąga coraz szersze grono odbiorców, udowadniając, że muzykę, zazwyczaj kojarzoną ze sztywną atmosferą sali koncertowej, można podać w bardzo atrakcyjny sposób. Nie dziwi zatem fakt, że w tym roku został pobity kolejny rekord frekwencji – we wszystkich wydarzeniach festiwalu wzięło udział ponad 37 000 widzów, a dokładnie 37 364 słuchaczy i uczestników akcji edukacyjnej.
Podczas tegorocznej edycji organizatorzy zaoferowali publiczności muzyczną podróż do Ameryki, a jak wiadomo amerykański kontynent ma ogromną siłę przyciągania. Cztery sale gmachu Opery Narodowej na ten szalony weekend zmieniły swoje nazwy, adekwatnie do tematu przewodniego festiwalu, na Manhattan, Harlem, Hollywood, Dziki Zachód. Muzyka rozbrzmiewała także przed wejściem do teatru, w namiocie festiwalowym (sala Matrix), już z daleka informując słuchaczy, że zbliżają się we właściwym kierunku. Różnorodność muzyki zza Atlantyku sprawiła, że zarówno początkujący melomani, jak i wytrawni słuchacze znaleźli w programie coś dla siebie. Pani Renata podsumowała na Facebooku finałowy wieczór następująco: „Ostatni koncert Szalonych Dni Muzyki w Teatrze Wielkim doskonały. Sinfonia Varsovia zagrała od Gershwina przez Star Wars po Różową Panterę. Świetny wieczór :)”. Podczas trzech dni festiwalu można było bowiem usłyszeć zarówno słynne symfonie i koncerty, fragmenty ścieżek do filmów, musicalowe przeboje, minimalistyczne miniatury, jak i standardy jazzowe a nawet piosenki gospel.
Ten mix gatunków i stylów zabrzmiał w wykonaniu znakomitych zespołów – orkiestrowych, wokalnych, jazzowych, m.in. Orkiestry Sinfonia Varsovia, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Crossroads Quartet, Gordon Goodwin Trio, Hob-beats Percussion Group. Na scenach Teatru Wielkiego pojawili się również wspaniali soliści – Bruce Brubaker, Paul Lay, Abdel Rahman El Bacha. „Dzięki, wykonawcom i tym dzięki którym mogę dziękować wykonawcom!” – napisał na fanpage’u Szalonych Dni Muzyki pan Wojtek.
Podobnie, jak w poprzednich latach, organizatorzy Szalonych Dni Muzyki postawili nacisk na wymiar edukacyjny całego wydarzenia. Podczas festiwalu wystąpili zatem, obok utytułowanych wykonawców, uczniowie ze szkół muzycznych z całej Polski, zdobywając w ten sposób cenne doświadczenia i obycie estradowe. Najmłodsze dzieci miały okazję rozpocząć swoją przygodę z muzyką na koncertach w ramach Smykofonii, zatytułowanych Smykofonia w Ameryce i Smykofonia Dixieland. Drugiego dnia festiwalu odbył się też meeting pod hasłem: Amerykańska edukacja muzyczna w relacjach uczestników i obserwatorów zorganizowany przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich”. Foyer na piętrze stało się natomiast miejscem Spotkań z instrumentami, podczas którego goście mogli nie tylko obejrzeć eksponaty, ale także spróbować swoich sił w grze na nich.
Nie bez znaczenia dla sukcesu Szalonych Dni Muzyki była łatwa dostępność oraz niska cena biletów. Facebookowy profil festiwalu zyskał już blisko 3000 fanów, a organizowane na nim konkursy, w których można było wygrać płyty ufundowane przez sklep www.gigant.pl, cieszyły się ogromną popularnością. W pojawiających się na profilu komentarzach można przeczytać tak entuzjastyczne opinie, jak ta pana Adama: „Kolejne „Szalone Dni Muzyki” za nami….. niestety! Zbyt szybko minęły ostatnie 3 dni. Chciałoby się więcej i więcej! Po raz kolejny ogromna dawka emocji, a to za sprawą wspaniałej muzyki wykonywanej przez wspaniałych muzyków. Już nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji!”.
Organizatorzy festiwalu: Orkiestra Sinfonia Varsovia, C.R.E.A. i Fundacja „Ogrody Muzyczne” już dziś zapraszają na 6. edycję Szalonych Dni Muzyki.
Wcześniej przeczuwaliśmy, teraz już wiemy na pewno, że to jest Wasz festiwal. Wasz. Naszej publiczności. I że, dopóki będziecie tego chcieli, cytując klasyka, festiwal: „będzie trwał do końca świata i jeden dzień dłużej”. Mamy nadzieję, że za rok znów będą Państwo z nami! – zaprasza Janusz Marynowski , Dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.
- Organizatorzy Festiwalu: Orkiestra Sinfonia Varsovia, CREA (Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes), Fundacja „Ogrody Muzyczne”, przy współpracy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Patronat Honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Małgorzata Omilanowska, Ambasador Francji Pan Pierre Buhler
- Sponsorzy Festiwalu: Auchan, Saint-Gobain, Agence Diane du Saillant
- Partnerzy Festiwalu: Miasto Stołeczne Warszawa, Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Stowarzyszenie Nauczycieli Muzyki, Ambasada Francji, Miasto Nantes, Folle Journeé de Nantes, Fundacja BNP Paribas, Fundacja Sinfonia Varsovia, Polservice, eBilet.pl, Empik, Silesia Music Center, Kawai, NIFC, Renault, Gigant.pl, No Limit, ZPSM nr 1 w Warszawie, Raddisson Blu, Zaiks, Siemens, Weil Gotshal
- Partner Koncertów w Sali Matrix: McDonald’s
- Główny Patron Medialny: RMF Classic
- Patronat Medialny: TVP2, TVP Kultura, TVP Warszawa, Polityka, Polish Market, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Culture.pl, Meakultura.pl
Szalone Dni Muzyki / La Folle Journée
Szalone Dni Muzyki to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes (C.R.E.A.). Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się do Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Brazylii i Polski. Poprzednie warszawskie edycje Szalonych Dni Muzyki poświęcone były muzyce Chopina (2010), Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego (2011), muzyce rosyjskiej (2012) oraz muzyce francuskiej i hiszpańskiej (2013).